GÜNEY MAHALLESİ

Foto: kavusan photography

GÜNEY MAHALLESİ

LİTOLOJİ

BİLGİ

Volkanlar, daima yerin derinliklerinden ve yerkabuğunun zayif olduğu noktalardan geçerek yüzeye çikarlar. Çıktıkları noktalarda, lavlar sıcak oluşları nedeniyle diğer kayaçlarıda etkilerler. Bu çıktıkları noktalara baca adı verilir. Bunlar şayet ana çıkış noktaları ise oldukça geniş ve büyük olurlar. Ayaşın kuzeyinden itibaren volkanların çıkış noktalarından çevreye yayılmaları gözlenebilmektedir. Volkanizma sonucu Ayaş'ın kuzeydeki bacadan hem doğudaki Başbereket basenine, hem de batıdaki Beypazarı-Çayırhan neojen basenine lavların yayılımları gözlenir.

Yeryüzüne çıkış Ayaş yöresinde tek nokta yerine dağınık farklı bacalardan olmuştur.

Ikincil ve üçüncül olan bu çıkış noktalarına Yan (Tali, İkincil) Baca denir.


Ayaş volkanizmasının günümüzdeki aktivitesi, Ayaş içerisinde hemen yolun yakınında yapılan sondajlar ile sıcak su çıkışları ile ortaya konulmuştur. Bulunan bu sular, termal bir otele verilmiş, günümüzde bu termal otel Başkent üniversitesinin sağlık merkezi olarak faaliyet göstermektedir.Daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz?? İletişim kurun!

Bu sayfalarda sunulan bilgilerin bir kısmı HERKES içindir. Bazı bölümleri ise sadece ÖĞRENCİLERİM içindir. Bazı konular ise ARAŞTIRMACILAR içindir. Sizi hangisi ilgilendiriyor? hangi düzeyde bir bilgiye ihtiyacınız var? Yoksa bir madeniniz var ve sorunlarınız mı var? Madenci misiniz? Bu konularda size destek olmama izin verirseniz sevinirim.

kavusan@eng.ankara.edu.tr